Gépi intelligencia I.
http://bmf.hu/fodor/gi1.html
 

TÉMAKÖRÖK

1. Bevezetés

2. Alapfogalmak, műveletek

3. Fuzzy aritmetika

4. Fuzzy relációk

5. A kiterjesztési elv, nyelvi változók

6. Fuzzy irányítási rendszerek



Minta feladatsor az 1. zárthelyihez

Minta feladatsor az írásbeli vizsgához

 
 


Tisztelt Hallgatók!

Ezen az oldalon a Gépi intelligencia I tantárggyal kapcsolatos információkat találnak. A bal oldalon a menüből az egyes témakörök előadáson elhangzott anyagát érhetik el (PDF fájlok, feltöltésük folyamatos). A jobb oldalon aktuális információk szerepelnek. A középső részben pedig a tantárggyal kapcsolatos tematikát és követelményeket olvashatják.

Tematika

Bevezetés. A gépi intelligencia Zadeh-féle megközelítése: mesterséges intelligencia (artificial intelligence) és számítási intelligencia (computational intelligence). A gépi intelligencia alapfogalmai és története. Fuzzy logika. Klasszikus és fuzzy halmazok.  Fuzzy halmazokkal kapcsolatos alapvető fogalmak. Standard műveletek fuzzy halmazokon. Általános műveletek fuzzy halmazokon. Algebrai tulajdonságok. De Morgan hármasok. Intervallum-aritmetika. Fuzzy intervallumok és fuzzy számok. Háromszög és trapéz alakú fuzzy számok. Fuzzy relációk. Projekció és hengeres kiterjesztés. Bináris fuzzy relációk. Kompozíció. Speciális bináris fuzzy relációk. A kiterjesztési elv. Nyelvi változók. Fuzzy irányítási rendszerek. Szabálybázis. Fuzzy partíció. Illeszkedési mérték. Következtető egység. Defuzzifikálás. A Mamdani-féle módszer. Alternatív megközelítések (Sugeno, TSK). A fordított inga szabályozása. Fuzzy osztályozás és klaszterezés.

Irodalom

Kötelező:
Fodor J. : Gépi intelligencia I, 2009/2010 I. félév (az előadás diái)

Ajánlott:
T.J. Ross: Fuzzy Logic with Engineering Applications, McGraw Hill, New York, 1995.

Kóczy T.L., Tikk D.: Fuzzy rendszerek, Typotex, Budapest, 1994.

Követelmények

A hallgató az aláírást csak abban az esetben kaphatja meg, ha a félév során a zárthelyi dolgozatot sikeresen megírta (a maximálisan elérhető 50 pontból legalább 25 pontot szerez). A meg nem írt dolgozatok pótlása, illetve a pontszám javítása a vizsgaidőszak első 10 napján belül egy alkalommal, előre meghatározott időpontban lehetséges.

A vizsga módja: írásbeli. A vizsgára bocsátás feltétele – az előkövetelményként meghatározott tárgyak teljesítése mellett – az aláírás megszerzése a fentiek szerint.

A vizsgán maximálisan 50 pont szerezhető. Ha a hallgató vizsgadolgozatának megírásával 25 pontnál kevesebb pontot szerez, akkor elégtelen (1) érdemjegyet kap. Legalább 25 pont elérése esetén a zárthelyi dolgozat pontszámát hozzáadjuk a vizsgán megszerzett pontokhoz. Az így kialakult összpontszámból a szokásos táblázat alapján határozható meg a vizsga érdemjegye:

    0 - 49 pont        1 (elégtelen)

    50 - 61 pont      2 (elégséges)

    62 - 73 pont      3 (közepes)

    74 - 85 pont      4 (jó)

    86 - 100 pont    5 (jeles)

  

© Fodor János

AKTUÁLIS

Aláírás pótlás: december 17.

Vizsgaidőpontok: december 17, január 7, 14, 21.

Idő:
16:30 - 18:00.

Helyszín: F.04

 

ELSŐ ZH: 2009. november 5.

Témakörök: Mesterséges és számítási intelligencia. Bizonytalanság. Fuzzy halmaz. Alapfogalmak: fuzzy halmaz tartója, magja, szinthalmazai; fuzzy halmazok egyenlősége, részhalmazok. Standard műveletek fuzzy halmazokon. Általános műveletek: negációk, konjunkciók (t-normák), diszjunkciók (t-konormák). De Morgan hármasok. Intervallum-aritmetika. Fuzzy intervallumok és fuzzy számok. Háromszög alakú fuzzy számok, trapéz alakú fuzzy intervallumok. Fuzzy relációk. Projekció és hengeres kiterjesztés. Bináris fuzzy relációk kompozíciója.

Minta feladatsor a menüből letölthető.